Kärntner Liga
| Kärntner Liga | |
|---|---|
| Sport | nogomet |
| Država | |
| Osnovana | 1922. |
| Razina | IV. |
| Viša liga | Regionalliga |
| Niža liga | Unterliga |
| Kupovi | |
| - domaći | Austrijski nogometni kup Kärntner Fußballcup |
Kärntner Liga (Koruška liga) je nogometna liga četvrtog ranga austrijskog nogometnog sustava. U njoj se natječu klubovi Koruške i Istočnog Tirola. Ligu organizira Koruški nogometni savezi (KFV).
Slovenski klubovi iz Gorenjske sudjelovali su u ovom natjecanju tijekom Drugog svjetskog rata, kada je Slovenija bila pod okupacijom.
Dosadašnji prvaci
|
Počeci do Drugog svjetskog rata Prvo prvenstvo u Koruškoj održano je 1922. godine u dvije skupine. U skupini A bili su Villacher SV, Kaufmännischer SK Klagenfurt, Amateur-SK Klagenfurt, Klagenfurter SV i Deutscher SK Villach, u skupini B AAK Villach, Lienzer SK, SK Sturm, St. Ruprecht/Klagenfurt, Klagenfurter Turnerbund i MSK. Konačni rezultat ovog prvenstva bio je: Klagenfurter AC, Amateure SK Klagenfurt, Klagenfurter Turnverein, Villacher SV, Kaufmännischer SK Klagenfurt i SK Vorwärts Klagenfurt. Sljedeće godine Villacher SV je prvi put postao prvak, prije nego što je Klagenfurter AC ponovio naslov. U sljedeće dvije godine još su dva klagenfurtska kluba uspjela ući na listu prvaka: Klagenfurter SV i Kaufmännischer Amateur-SK, prije nego što je Villacher SV po drugi put postao prvak. Od 1928. do 1936. SK Austria Klagenfurt započela je pobjednički niz koji je tek 1929. prekinuo Klagenfurter AC. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1938. – 1945.: 1. Klasse i Gauliga Kärnten (ratni nogomet) Tijekom Drugog svjetskog rata Klagenfurter AC, Villacher SV tri puta i Luftwaffen-Sportvereinigung Klagenfurt osvojili su naslov prvaka. Od 1943. nadalje, prvenstva se nisu mogla održati zbog rata ili su započeta prvenstva otkazana. U ovom periodu sudjelovale su i ekipe iz Gorenjske. | ||||||||||||||||||
|
1946. – 1949.: 1. Klasse i Kärntner Liga (1. liga u Koruškoj) Jednoglasnom odlukom Nogometnog saveza Austrije 31. srpnja 1949. da se Prva liga transformira u Ligu A u sezoni 1949./50., koja je prvi put nakon završetka rata zamišljena kao profesionalna liga, došlo je i do promjene u podjeli liga u amaterskom nogometu. Drugi stupanj natjecanja činila su amaterska natjecanja regionalnih saveza i profesionalna Liga B. U početku je prvenstvo u Koruškoj u proljeće 1946. bilo ograničeno na četiri momčadi, koje su međusobno igrale samo u prvoj polusezoni. Villacher SV osvojio je ovu titulu bez poraza. Od sezone 1946./47. već postoji nešto opsežnije prvenstvo, a najviša liga u Koruškoj zvala se "1. Klasse". Prvo kolo odigrano je 8. rujna 1946. Isti naziv nosila je i 1947./48., a 1948./49. zvala se "Liga". Nakon Villachera SV, ASK Klagenfurt, Klagenfurter AC i SK Austria Klagenfurt, četiri različita kluba, postali su prvaci Koruške nakon Drugog svjetskog rata. | ||||||||||||||
|
1949. – 1959.: 1. Klasse A i B do Kärntner Liga (3. rang) Dana 13. svibnja 1949., Koruški nogometni savez odlučio je ne sudjelovati u "Staatsligi", već održati prvenstvo između pet najboljih momčadi iz obje savezne države u takozvanoj "Tauernligi" sa Salzburškim savezom. Već 1946. godine govorilo se o formiranju zajedničke lige sa Salzburgom, koji je bio tradicionalni partner koruških momčadi gotovo 40 godina. Dana 21. kolovoza 1949. počelo je prvo kolo ove "Tauernlige" iz koje je Villacher SV na kraju izašao kao prvi prvak. Ostale bolje momčadi u Koruškoj igrale su u "1. Klasse A" (također nazvanom “Gruppe Oberkärnten") i "1. Klasa B" ("Gruppe Unterkärnten"). Taj je sustav trajao tri godine, a od 1952./53. stvorena je "Liga". U međuvremenu se prirodno povećao broj klubova koji su sudjelovali, tako da su "1. Klasse" sada bili zamišljeni kao daljnji sportski poticaj za srednju klasu unutarnje koruške nogometne scene. Dana 29. srpnja 1955. odlučeno je o podjeli "Tauernliga" na Sjever (za Salzburg) i Jug (za Korušku). U prvom finalu prva momčad susrela se s prvom momčadi Sjevera – samo u slučaju pobjede za prvaka Sjevera bi još morali igrati protiv prve momčadi Juga za naslov Tauernlige; Prvak Juga odmah je bio uspješan, već je bio prvak Tauernlige i kvalificirao se u Staatsligu A. | ||||||||||||||||||||||||||
|
1959. – 1974.: Kärntner Liga (3. rang) Odlukom Austrijskog nogometnog saveza na regionalnoj konferenciji 26. travnja 1959. da se uvede trodivizijska regionalna liga, nogomet u Koruškoj se poboljšao. 7. srpnja 1959. u Leobenu je osnovana "Regionalliga Mitte" (RLM), ali postojao je samo jedan koruški klub, WSG Radenthein. Za sada su klubovi iz Salzburga nastavili igrati u "Tauernligi Nord", a klubovi iz Tirola i Vorarlberga u "Arlberglig", a tek je 1960./61. osnovana "Regionalliga West". Zahvaljujući novim perspektivama mogućeg sudjelovanja u Državnoj ligi A (kao prvaci Regionalne lige dolazilo je do izravnog promicanja), najbolji koruški klubovi stvorili su stručniju podlogu, a ojačan je i rad s mladima u Koriškom savezu, a i u klubovima. Prvi "RLM" 1959./60. sastojao se od samo 11 klubova, SV Stickstoff Linz (također poznat kao "SVS Linz") postao je prvi prvak, Radenthein je završio treći. Također je došlo do odgovarajućih promjena u Koruškom savezu uvođenjem "Unterlige” koja se proteže preko cijele savezne države i sada "1. Klasse West" i "1. Klasse Ost". Još jedna velika reforma provedena je prije sezone 1967./68.: "Unterliga" je podijeljena na dvije ("Zapad" i "Istok"), 1. liga je proširena na 4 skupine, a 2. liga je već dugo igrala u 4 skupine. Budući da su "RLM" zajednički organizirali savezi Koruške, Gornje Austrije i Štajerske, regionalna liga Koruške postala je trećerazredna. To se nije promijenilo s uvođenjem nacionalne 2. Bundeslige 1974., jer je "RLM" zauzvrat ukinut. Klubovi još uvijek trećeligaša regionalnih liga Koruške, Gornje Austrije i Štajerske igrali su za plasman u 2. Bundesligu u kolu za ispadanje. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1974. – 1994.: Kärntner Liga (3. rang) U sezoni 1974./75. Bundesliga je uvedena kao nova prva liga. Nationalliga, koja je prije služila kao prva liga, bila je nova druga liga. Regionalliga Mitte je ukinuta. Time je Koruška liga ostala trećeligaška. Za to vrijeme naslov prvaka osvojili su Wolfsberger AC, SV Rapid Lienz, SV Spittal, SV Feldkirchen tri puta, SAK Klagenfurt dva puta i SV St. Veit, SCA St. Veit, SK Magdalen, Villacher SV i SVG Bleiburg po jednom. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
od 1994. Kärntner Liga (4. rang) Landesliga je postala četvrta najviša liga za nogometne klubove Gornje Austrije kada je Regionalliga Mitte ponovno uvedena ispod 2. Division u sezoni 1994./95. Do 2000. godine šest različitih prvaka ušlo je na popis pobjednika: SV Feldkirchen, SK Austria Klagenfurt, SV Rapid Lienz, FC St. Veit, BSV Bad Bleiberg i SV Lendorf. Između 2000. i 2010. drugi tim FC Kärnten, SAK Klagenfurt i SV Feldkirchen postali su prvaci dva puta, a SK St. Andrä, SAK Klagenfurt, SVG Bleiburg, FC St. Veit i SC St. Stefan/Lavanttal postali su prvaci po jednom. Posljednjih godina druga momčad Wolfsberger AC i ATSV Wolfsberg tri puta je osvajala naslov prvaka, a po jednom Villacher SV, SV Feldkirchen, Annabichler SV, ATUS Ferlach i FC Lendorf. Sezona 2019/20 morala je biti otkazana zbog korone. U sezoni 2020./21. SK Treibach je prvi put postao prvak. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||